%50
Sünnet

Sünnet! Sünnetle İlgili Yalanlar ve Gerçekler

18.00 TL 9.00 TL

Yazar: Nil Gün
Yayınevi: Kuraldışı
Sayfa: 272
ISBN: 975-275-027-2

Kategoriler:

SÜNNET SADECE DOĞAYA DEĞİL TIP ETİĞİNE DE AYKIRIDIR

Sevgili okurum,
Binlerce yıllık sessizliğin içinden taze nefesiyle çığlık çığlığa doğan bu kitabın sizi çok şaşırtacağını biliyorum. Ama “bilgi borçlandırır” yasasını da biliyorum; toplumumuzu bu denli derinden ilgilendiren bir konuya el atışımın sebebi de bu işte. Bir zamanlar sahip olmadığım ama şimdi bana “Ah keşke daha önce bilseydim!” dedirten, uzun araştırmalar sonucunda kazandığım yeni bilgilerimin sorumluluğunu üstleniyor ve borcumu ödüyorum.

Bu kitapta, sünnet savunucusu tıp uzmanlarının, din adamlarının sünnet konusunda bize (ve aslında kendilerine) neden yalan söylediklerini göreceksiniz; asıl büyük hatanın, doğanın ya da Tanrı’nın “hatasını” düzeltmeye kalkışmak olduğunu kanıtlayan bilimsel araştırma sonuçlarını öğrenecek ve kendinizi bir dönüm noktasında bulacaksınız.

Bu kez, seçim sizin demeyeceğim; çünkü seçim oğullarımızın! (Tabii ki karar verecek yaşa geldiklerinde.) Yetişkinler olarak bizim seçimimiz, gelenekleri, sağlıkla ilgili yalanları ve cehaleti sorgulama ve değiştirme cesaretini gösterip gösteremeyeceğimize karar vermektir.

Gerçek üç basamakta ortaya çıkar: Önce yok varsayılır, sonra şiddetle karşı gelinir, nihayet kendini kabul ettirir.

Gerçekleri görün! Sağduyunuzu dinleyin! Çocuklarınız için neyin “en iyi” olduğunu yüreğinizde hissedin! Gelenekleri sorgulamak ve gerçeğin peşinden gitmek, bizim gelecek nesle olan borcumuzdur!

Ek Bilgi

Ağırlık publish kg

Yorumlar

 1. :

  Nil hanım,
  Kitabınız için çok teşekkür ederim.Hamileyim ve oğlum 2 hafta içinde doğacak.Uygar ve eğitimli bireyler olarak bebeğimizi acı çekmesin diye ve ileride travma yaşamasın diye doğduğu zaman sünnet ettirmeye karar vermiştik. Ancak hala kafamda soru işaretleri vardı ve huzurlu değildim. Yaptığım araştırmalar iyi yanlarından bahsediyordu. Yürüyüşe çıktığımız bir akşam D&R’da kitabınıza rastladım. Yaptığınız detaylı araştırmaya hayran kaldım. Kitabı okumak oğlumu yenidoğan sünneti yaptırmaktan kurtardı. Şahsi fikrim oğlumu hiçbir zaman sünnet ettirmemek. Tabiiki sünnetli eşimi zaman içinde ikna edebilirsem.

  Arkadaşlarımız bebeklerini doğduğu ikinci gün sünnet ettirdi. Bebeği sünnetten sonra gördüm. Ailesi de bebeğin sünnetten sonra uzun bir uykuya daldığını ve uyandırmakta zorluk çektiklerini söyledi. Bebeği gördüğümde hala uyuyordu ve uykusunda bir şeyden korkar gibi tedirgin olduğunu ve sıçradığını fark ettim. Buna bir anlam verememiştim. Sadece öyle hissttiğimi zannetmiştim. Ama sizin kitabınızı okuduktan sonra gördüklerim bir anlam kazandı.

  Size ve emeğinize çok teşekkür ederim. Oğlumu kurtardığınız için minnettarım. Oğlu olan annelere kitabınızı tavsiye etsem önyargı ile yaklaşıp satın almazlar. Hepsine hediye etmeyi düşünüyorum.

  Herşey için teşekkürler.

 2. :

  Bence Türkiyede yazılmış en önemli faydalı kitaplardan birini yazdınız. Ayrıca kitabınızın büyük tepki toplayacığınızdan eminim. Sizi cesaretinizden ötürü yürekten kutluyorum.

 3. :

  merhabalar,

  yorumları okudum. kitabı inceledim. Valla türk toplumunda bir kitabın önemi ne kadar büyükmüş. Doğrulugu sınanmadan bir okuyuşta fikir değiştiren amma da çok arkadaş var. Zamanında turan dursun da benzer bir kitap çıkarmış ve birçok arkadaş inancını kaybetmişti.
  Aslında kitabı yazanı da tebrik ediyorum. Buna benzer konularda kitap çıkartmanın sayesinde edindiği şöhret ve maddi kazancıda merak ediyorum doğrusu eminim iyi satmıştır ve ismi bayaga duyulmuştur.

  Bence bundan sonraki konu ORUÇ olmalı. Açlığın getirmiş olduğu sıkıntılar bilimsel olarak desteklenerek bir kitap çıkartılabilir. Bunu okuyan arkadaşlar oruç tutmayı bırakır, kitap çok satar ye yayın evi ve yazar iyi kazanır, Islam küçük düşmüş olur. 1 taşta birçok kuş yere iner.

  AKLINIZI BAŞINIZA ALIN BILIMSEL OLARAK ISPAT EDİLİYOR GİBİ GÖRÜNSEDE İNANMADAN ÖNCE HER BİLGİNİN DOĞRULUGUNU SINAYIN DERİM

  Koca koca adamlar 40 yıllık inançlarını bir kitap ile bir çırpıda değiştiriyorsa bunda bir art niyet aramak lazım. İnterneti bir araştırın. eminim Sünnetin faydaları hakkında bir sürü bilimsel çalışma bulacaklardır.

 4. :

  Sünnetli erkeklerin AIDS’e yakalanma riski sünnetsiz erkeklere göre 6 kat daha düşük. Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonucuna göre; sünnet esnasında alınan deride bulunan hücreler, HIV virüsünün en çabuk yayılma olanağı bulduğu zayıf hücreler arasında bulunuyor.

  Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hindistan’daki Ulusal AIDS Araştırma Enstitüsü bilim adamlarının yaptığı araştırma, sünnetsiz erkeklerin AIDS’e yakalanma riskinin sünnetlilere oranla 6 kat fazla olduğunu ortaya koydu. 2000 Hindistanlı erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre, üst derinin sünnet esnasında alınması AIDS’in vücuda bulaşmasını engelliyor.

  Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırma, penisin başını örten deride bulunan hücrelerin, enfeksiyona karşı daha hassas olabileceğini, bu nedenle sünnetli erkeklerin AIDS dahil olmak üzere frengi ve belsoğukluğu gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösterdi.

 5. :

  Merhaba
  Sünnetle ilgili Nil Gün ‘ün kitabını okudum.Bu konuda ki göz bağım açıldı.Düne kadar hevesli bir sünnet taraftarı ve uygulayıcısı iken (sünnetin teknik yöntemini de yine dergimiz sted ‘de çıkan bir yazıdan bellemiştim) sünnete düşman kesildim.

  Kliniğimizde (İstanbul Sefaköy de özel bir poliklinik çalıştırıyorum) sünnet tabelalarını kaldırdım. Bu sebeple gelen ebeveynlerle yüzyüze görüşerek sünnetin zararlarını anlatıyorum.Aile adet yerini bulsun isterse(% 99 isterler) prepusyumdan havuç gibi bir kesikle glansın hareketini kolaylaştırıyorum.Pek az bir deri kesiyorum.

  Nil Gün ‘ün kitabında (SÜNNET sünnetle ilgili yalanlar ve gerçekler,Kuraldışı yayını) anlatıldığı ve benim de inandığıma göre sünnet çocuğun ilerdeki cinsel yaşantısından keyif almasını ve vermesini azaltan bir işlem. Sünnet çocuğun istismarı ve sakat bırakılmasıdır.yaşadığı psişik travma da üstüne ekleniyor.

  Dergimizde bu kitap tanıtılabilir, ya da sünnetin bu zararlarına dikkat çekilebilir, diye düşünüyorum.

  Dostlukla selamlar.

 6. :

  Allah’ın herşeyi mükemmel yarattığını düşünürsek, yarattığı bir varlıkta – ki bu en üstün olarak kabul ediliyor – yani insan’da böyle bir hata yapıp ” sonra sünnet olup düzeltirsiniz” demesi biraz saçma geliyor insana.

  Okuldayken bile sünnet i ayrı farz ı ayrı olarak din kitaplarında anlatıyorlardı. Dolayısıyla sünnet olan “sünnet” olayı farz değildir.

 7. :

  SÜNNET İLE İLGİLİ KİTABINIZI OKUDUM. ZATEN SÜNNET HAKKINDA OLUMLU DÜŞÜNMÜYORDUM.BU KİTAP SAYESİNDE İYİCE AYDINLANDIM.SİZİ DESTEKLİYORUM VE HER ORTAMTA SÜNNETLE İLGİLİ DÜŞÜNCELİRİMİ ERKEK ÇOCUĞU OLAN HERKESE ANLATAMAYI DÜŞÜNÜYORUM.TABU OLARAK GÖRÜLEN BİR KONUDA YAZDIKLARINIZ İÇİN UMARIM ZOR DURUMLARA DÜŞMEZSİNİZ.BEŞ YAŞNDAKİ OĞLUM SAYENİZDE SÜNNET OLMAYACAK VE BİZ BU TERCİHİMİZİ ÇOK SAĞLAM TEMELELERE DAYANARAK SAVUNUBİLECEĞİZ.TEŞEKKÜRLER.SİZİNLE TANIŞMAK VE FALİYETLERİNİZE KATILMAK İSTERDİM.

 8. :

  Bu kitap bir devrim yaratacak gibi.tanıdığım bütün erkek çocuk ana ve babasına bu kitabı tavsiye ediyor okumadan çocuklarını sünnet ettirmemelerini öneriyorum.

  Umarım dini bağnazlık yenilir ve bu ilkel gelenek tarihin çöplüğüne atılır.

  Tıp doktorlarına çok büyük görev düşmektedir.

 9. :

  Kitabı Vatan Gazetesi’nin Kitap ekinde yüksek lisans hocalarımdan biri sayesinde gördüm.Konu gerçekten ilgi çekici… Şu an kitaba nasıl ulaşırım onun yollarını arıyorum.Kitabı okuduktan sora ister size katılayım ister katılmayayım,yinede şimdiden size minnettarım.Geleneklerin sorgulanma zamanı geldide geçiyor.Şu herşeyi kabullenen halimiz içler acısı.Bu konu daha önce beni hiç düşündürtmemişti.İyiki sizin gibi bireyler varda şu beyinlerimize ,şu duran, uyuyan halimize bir kıpırtı düşürüyorsunuz.. SAĞOLUN

 10. :

  Sn. Nil Gün
  Sünnet kitabınızı heyecanla birkaç saatte bir nefeste okudum. Ülkemin nisbeten okuyan araştıran asker kesiminden biri olarak kitabınızı okuduktan sonra canımdan çok sevdiğim oğluma böyle bir haksızlığı, vahşeti nasıl reva gördüm, onun hayatı boyunca sakat yaşamasına nasıl izin verdim, kendimi suçlu hissediyorum.
  Zaten, duygu ve mantık dünyamın en derinlerinde bir yerde sünnete bir karsı çıkış, bir reddetme sorgulama vardı. Kitabınızı rafta görünce beynimde ışık yandı yanlız olmadığımı hissettim, her şeyin NEDENini araştırırken sünneti araştırmadan çocuğuma yapılmasına izin verdiğim vahşetin vicdan azabı beni acıtıyor,canım yanıyor, kendimi affedemiyorum dayanılmaz suçluluk duygusu yaşıyorum. Konunun önemi beni bugün itibariyle harekete geçirdi.
  Kitabınızın 124. sayfasının 2,3,4. satırlarında
  söz ettiğiniz ANNE BABALARIN EĞİTİMİ için çevremizdeki
  anne babalar ile birebir konuşmak yerine kitabın hediye
  edilmesi taraftarıyım… Ekonomik gücüm elverdiğince birinci öncelikle, acil olarak sünnet için karar verme aşamasında olan yakınımdaki ailelere bu kitabı hediye edeceğim. Daha sonra yeni erkek çocukları olmuş ailelere, daha sonra da evliliğe hazırlananlar ile yeni evlilere hediye edeceğim. Yavruma; OĞLUM; SANA, SENİN FARKINA VARDIĞIN ZAMAN ASLA AFFEDEMEYECEĞİN, BENİMSE KENDİMİ HİÇ AFFETMEDİĞİM BİR ÖZÜR BORCUM VAR. ÖZÜR DİLERİM.
  Kitabınızı okuduktan sonra SÜNNETe CİNNET diyorum. Bundan sonra CİNNET GEÇİRMEMİŞ nesiller yetiştirebilmek arzusuyla,
  Şahsım adına size verdiğiniz emek için çok teşekkür ederim.

  Saygı ile

Yorum Yap