%30
33-MADENCI

33 Madenci

19.00 TL 13.30 TL

Yazar: Jonathan Franklin
Yayınevi: Hitkitap
Çevirmen: Nuray Önoğlu
Sayfa: 264

Kategoriler:
Y E R A L T I N D A  69  G Ü N

12 Ekim günü dünyanın gözü kuzey Şili’deki bir bakır ve altın madenindeydi. 5 Ağustos’ta, yani tam 69 gün önce San Jose Madeni’ne giren 33 madenci yerin 688 metre altında mahsur kalmıştı. Ve artık madencilerin kurtarılması için son hazırlıklar tamamlanmış, herkes nefesini tutmuştu.

Dünyanın her yerinden gelmiş iki bin kadar gazetecinin gözü önünde, birazdan Anka Kuşu adı verilen roket biçimindeki kapsül yavaş yavaş yerin altına, maden ocağının dibine indirilmeye başlanacak ve 33’lerden Florencio Ávalos, kayaların arasında sürecek on beş dakikalık bir yolculuktan sonra, yeryüzüne çıkan ilk madenci olacaktı.

69 gün önce normal bir vardiya için aşağıya inen madenciler öğle yemeği için sığınakta toplandıklarında büyük bir göçük meydana gelmiş ve yerin 688 metre altında mahsur kalmışlardı. Yemek molası için sığınakta toplanmış olmaları ilk anda ölmelerini engellemişti ama şimdi de yerin dibine diri diri gömülmüşlerdi. Maden kazaları istatistiklerine göre hayatta kalma ihtimalleri yüzde 2 idi.

İlk 17 gün boyunca yaşayıp yaşamadıkları bilinmeyen 33 madenciye tam da yiyecekleri ve temiz suları tükendiğinde, artık ölüme hazırlanmaya başladıklarında bir sondaj deliğiyle ulaşıldığında yerin derinliklerinden, adeta başka bir dünyadan yeryüzüne gönderdikleri notta, “Hepimiz sığınakta iyiyiz, 33’ler” diye yazıyordu.

O andan itibaren dünya bu 33 madenciyi kurtarmak için seferber oldu. Ve sonuçta 69 gün sonra hepsi kurtarıldığında madenci aileleri ve Şili halkıyla birlikte dünya da tuttuğu nefesini bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en ilginç, en dramatik kazası mutlu sona ulaşmıştı.

Bütün bu süreç yüzlerce gazeteci tarafından izlenmişti ama en başından itibaren her şeyi içeriden izleyen, toplantılara katılmasına izin verilen, madencilerle ve kurtarma operasyonunu yöneten uzmanlarla bire bir görüşmeler yapan sadece bir gazeteci vardı: Jonathan Franklin. Şili’nin bu ödüllü ve deneyimli gazetecisi insanlık tarihinde bir başka örneği olmayan bu maden kazasını ve sonuçta gelen kurtuluşu kitaplaştırdı.

Şimdiye kadar 20 ülkede yayımlanan 33 MADENCİ Hollywood’un en büyük prodüksiyonu olarak filme de çekilecek ve önümüzdeki yıl gösterime girecek.

Bu filmin demosunu aşağıdaki şu adresten izleyebilirsiniz:

Daha fazla bilgi için: www.33madenci.com

Ek Bilgi

Ağırlık publish kg

Yorumlar

 1. :

  Muhterem Yetkili mi Yetkililer mi bilemiyorum. Bu mektubun muhatabı her kimse…

  Selamlar, sevgiler…

  Ben Samsun-Çarşamba’dan Murat Şahin… Şilili madencilerin hayatını anlatan kitabınızı şu an bitirdim. Birçok kitap okudum. Mektup yazma fikri hiç aklıma gelmedi. Fakat bu kitabı bitirince kocaman bir teşekkür için yazıyorum bunu size…

  19 Mayıs törenleri için Samsun’a gittiğim zaman aldığım bu kitabı elimden bırakamadım. O gün yaşanan heyecan, umut, sevgi, gözyaşı durumlarını hissetmek müthiş bir şeydi. İster inanın ister inanmayın. Gözyaşlarıma hakim olamadım. İnsan olan ağlardı. Ben de insan olduğum için ağladım. O ne müthiş yardımlaşma, o ne müthiş dayanışma, o ne müthiş özveri. Dünya ayağa kalkmış… İsimsiz… sadece insan olanları kurtarmak için her şeyini seferber etmiş… “Oğul, insanı yaşat ki Devlet yaşasın…” bizim kültürümüzün parolası… Devlet ne için vardır tabii ki insan için…

  Nuray Önoğlu hanımefendiye akıcı üslubu için teşekkürler… Şili İspanyolcasının zorluğu belirtilmesine rağmen çok akıcı bir şekilde tercümeyi yapmış teşekkürler…

  Sayfa 30’daki “çatıırırttt sesi” aman Allah’ım bu nasıl bir cümle. İliklerime kadar o anı hissettim. Nuray Hanım, sonsuz teşekkürler… Yayınevine de bize kazandırdığı için teşekkürler… Ufak bir serzeniş… Kitap kadar fotoğraf olsa parası mühim değil, iyi olurdu… Fotoğraf az gibi geldi bana. Daha fazla fotoğraf olabilirdi… Filmi yapılacak mı? Haberimiz var mı? Son söz… “Hepimiz insanız…”

Yorum Yap