%50
Sünnet

Sünnet! Sünnetle İlgili Yalanlar ve Gerçekler

18.00 TL 9.00 TL

Yazar: Nil Gün
Yayınevi: Kuraldışı
Sayfa: 272
ISBN: 975-275-027-2

Kategoriler:

SÜNNET SADECE DOĞAYA DEĞİL TIP ETİĞİNE DE AYKIRIDIR

Sevgili okurum,
Binlerce yıllık sessizliğin içinden taze nefesiyle çığlık çığlığa doğan bu kitabın sizi çok şaşırtacağını biliyorum. Ama “bilgi borçlandırır” yasasını da biliyorum; toplumumuzu bu denli derinden ilgilendiren bir konuya el atışımın sebebi de bu işte. Bir zamanlar sahip olmadığım ama şimdi bana “Ah keşke daha önce bilseydim!” dedirten, uzun araştırmalar sonucunda kazandığım yeni bilgilerimin sorumluluğunu üstleniyor ve borcumu ödüyorum.

Bu kitapta, sünnet savunucusu tıp uzmanlarının, din adamlarının sünnet konusunda bize (ve aslında kendilerine) neden yalan söylediklerini göreceksiniz; asıl büyük hatanın, doğanın ya da Tanrı’nın “hatasını” düzeltmeye kalkışmak olduğunu kanıtlayan bilimsel araştırma sonuçlarını öğrenecek ve kendinizi bir dönüm noktasında bulacaksınız.

Bu kez, seçim sizin demeyeceğim; çünkü seçim oğullarımızın! (Tabii ki karar verecek yaşa geldiklerinde.) Yetişkinler olarak bizim seçimimiz, gelenekleri, sağlıkla ilgili yalanları ve cehaleti sorgulama ve değiştirme cesaretini gösterip gösteremeyeceğimize karar vermektir.

Gerçek üç basamakta ortaya çıkar: Önce yok varsayılır, sonra şiddetle karşı gelinir, nihayet kendini kabul ettirir.

Gerçekleri görün! Sağduyunuzu dinleyin! Çocuklarınız için neyin “en iyi” olduğunu yüreğinizde hissedin! Gelenekleri sorgulamak ve gerçeğin peşinden gitmek, bizim gelecek nesle olan borcumuzdur!

Ek Bilgi

Ağırlık publish kg

Yorumlar

 1. :

  Sevgili Nil,
  Katıldığım workshoplarda senin sünnet ile görüşlerini, daha ilk duyduğum anda ve gerekçeleri daha tam anlamadan içsel bir güçle kabul ettim. Çünkü iki oğlum vardı ve onlar için bu acıdan kurtulma yolu açılmıştı.
  Eşime konuyu ilk açtığımda, yalnızca, başkalarının tepkilerine karşı çocukların durumu ne olur düşüncesi ile bu fikre karşı çıktı. Ben çocuklarımıza, farkettiğim tüm gerçekleri uygun dönemlerde anlatabileceğime inanıyor, ayrıca çocukların da yalnızca temelde kurtulmuş oldukları acıyı ve travmayı düşünerek bile durumun farkına vardıklarında bize minnettar kalacaklarını biliyordum.
  Sünnet’e karşı olma fikrinin hiçkimse tarafından yadsınamayacak yönü bence şu: Çocukları kendi iradeleri dışında bu operasyona maruz bırakmıyorsunuz ve bu kararı kendilerine bırakıyorsunuz.Geri dönüşü olmayan tek taraflı bir karar yerine onların ileride eğer doğru bulmazlarsa değiştirebilecekleri bir karar veriyorsunuz. Tabii ki, yalnızca bu kitaptaki doyurucu verilerle bile, bilinçli bir erkeğin kendi isteği ile sünnet olacağına inanmıyorum, en azından bunu sorgulayacağını düşünüyorum. Buradaki en insani yaklaşım kararın tamamen insanın kendi iradesinde olmasını sağlamak.
  Kitap çıktıktan sonra eşim merakla ve kısa sürede okumayı tamamladı ve sonuçta görüş birliği ile iki oğlumuzu kendi izinleri olmaksızın sünnet ettirmeme kararı aldık.
  Beni daha da sevindiren durum ise eşimin şimdi başka çocukları da bu seçim özgürlüğüne kavuşturmak üzere çevresine yeni görüşünü ve kitabı tanıtıyor olması. Hemen iki kitap daha sipariş etmemi rica ederek birini; sünnet olmamış iki oğlu olan çocuk doktorumuza, diğerini bir oğlu olan en iyi erkek arkadaşına hediye etti.
  Eşim Nehir ve ben Metin, kendi çocuklarımız ve bu kitap sayesinde hayatları değişecek tüm çocuklar adına bu araştırmayı yaptığın ve sonucu cesurca yayınladığın için şükranlarımızı sunuyoruz. Teşekkürler Nil Gün. Sen bir çok insanın hayatında fark yaratan bir kadınsın.
  Sevgilerimle.

 2. :

  Oğluma isterse sünnet olmayabileceğini teklif ettim.
  Oniki yaşına gelince arkadaşları tarafından farkedilerek alay konusu olmamak için kendisi sünnet olmayı istedi ve hastanede sünnet oldu,
  düğün falan da istemedi. (arkadaşlara sünnette taktığımız altınlar geri gelmedi).

 3. :

  Sünnet ben doğduğumdan beri yaşadığımız toplumda yapılan bir tören, her zamanda iyi ki erkek doğmamışım diye söylenerek içimin acıdığı bir yanı vardır.
  Dini bir görev ve tüm müslüman erkeklere yapılması gerekiyor sanıyordum.Başıma gelmeyeceği ve kız çocuğum olduğu içinde asla üzerinde düşünmemişimdir.
  Kitabı internet sayfasında okuduktan sonra bu inanç ve gelenek hakkında düşündüm ve içimde sorgulayıp tanıdıklarımla paylaştım.İnanç körü körüne kabul edişmiş bir kez daha anladım.Bilmekse sorgulamayı,araştırmayı ve bilimin verilerini mantık süzgecinden geçirmekmiş.Birşeye körü körüne inanmak istemem gerçekleri neden ve niçinleriyle bilmek isterim.Böyle önemli bir konuda yaptığınız araştırmadan dolayı bütünün bir parçası olarak size çok teşekkür ederim.Araştırmacı bir yazar olarak özellikle etliye -sütlüye karıştığınız için ve cesaretinizden dolayı sonsuz teşekkürler.
  Sevgiler…

 4. :

  AYNI TARZ BIR CALISMAYIDA TURBAN ILE ILGILI BEKLIYORUZ. BOYLECE POPULERLIGINIZ DAHA FAZLA ARTAR SONRASINDADA HINDULARIN INEGE TAPMASINI KONU EDINIRSINIZ HATTA INEKLERI KORUMA VE YASATMA DERNEGINIDE KURABILIRSINIZ KOLAY GELSIN

 5. :

  ASKERDEYKEN KİLO ALMADAN SİGARAYI BIRAKMAK KİTABIYLA TANIŞTIM KURALDIŞIYLA. O GÜNDEN BERİ ÇOK ŞEYLER DEĞİŞTİ HAYATIMDA KENDİMİ TANIYABİLME YOLUNDA ÇOK YOL KATETTİM. ETMEYEDE DEVAM ETMEK İSTİYORUM .

  SÜNNET HAYATIMIZDA ÇOK BÜYÜK BİR TABU VE ÇOK AÇIK BİR RANT KAPISI BİR HEKİM OLARAK DAHA ÖNCE YARARINA İNANMAKTAYDIM AMA ŞİMDİ FİKİRLERİM DEĞİŞİYOR. İNSANLAR DEĞİŞİYOR.
  UMARIM DEĞİŞMEYEDE DEVAM EDER. DAHA NİCE KEŞİFLERE DİYELİM..

Yorum Yap