Başkalarına Bir İyilik Yap

Başkalarına Bir İyilik Yap

Başkalarına Bir İyilik Yap

[signature]

82 kişi katıldı
Siz de bu kampanyaya KATILIYORUM butonuna tıklayarak destek olabilir, kendi deneyimlerinizi aşağıdaki Yorum kutucuğuna yazabilirsiniz.
HER GÜN BİR İYİLİK YAPMAYA SÖZ VERİYORUM

Eğitimlerimize eşi Alevle birlikte katılan Ozan arkadaşımız, sıkça yaptığımız deneyim paylaşımları sırasında bütüne katkıyla ilgili neler yaptıklarını anlatmıştı. Ozan’dan hepimizi çok etkileyen bu faaliyeti yazılı olarak iletmesini istedik. İşte hepimize ilham veren gencecik bu duyarlı iki insanın bu kampanyayı özetleyen yazısı:

HER GÜN BİR İYİLİK

O gün yine işten çıkmış servisimin en arka köşe koltuğuna saklanmış oturuyordum. Hava karanlıktı. Ezberlenen yolun seyredilecek bir tarafı da kalmamış gibiydi ya da belki de ben görmeye niyetli değildim. Yorgundum çünkü bir şeyler eksik gibiydi. Günün büyük bir kısmını amaçsızca geçirince insan “en azından kendimle baş başa olduğum bu yarım saati iyi geçireyim” diye düşünüyor. Nil’in bir motivasyon kaydını açtım. Ara ara dalıyor ama yine de kulağıma gelenleri kayda alıyordum. Cümleyi tam hatırlayamasam da gözlerimi açan şu kelimeleri duydum: varlığın, yokluğun, fark.
Şu koca dünyada varlığım ile yokluğum arasında bir fark var mıydı? Her gün bu evren için her şeyden önemlisi kendim için ne yapıyordum? Elbette tümüyle gereksiz biri değildim ama farkındalıklarımı farklı olmak adına kullanmak konusunu sadece tesadüflere bırakıyordum. Denk gelirse kendime ait olan bir eşyayı ofis arkadaşlarımla paylaşıyor, fazlalıksa ve eskimişse kıyafetlerimi sokaktan geçen geri dönüşümcülere veriyor, artık ise yiyeceklerimi sokak hayvanlarına bırakıyordum. Yani iyi biri olmak adına, evrene pozitif bir katkı sağlamak adına hiçbir özel çabam yoktu. Sonra şunu düşündüm. Ona ne veriyordum ki ne isteyeyim.
Bir şeyler yapmalıydım. Eve geldiğimde bir şeyler üretme konusunda kendimi en iyi hissettiğim yere, bilgisayarımın başına geldim. Masaüstüne sağ tıkladım ve boş, yeni bir Excel dosyası oluşturdum. Adımı yazdım. Sonra eşim Alev’inkini bir sonraki kutuya ve tarihler koymaya başladım. Her tarihin karşısında bir onun bir de benim kutucuğumuz vardı. Dedim ki: “Alev, buraya bir Excel dosyası yarattım. İsmi “Her gün bir iyilik”. Buraya her gün yaptığımız bir iyilik var ise işaret koyacağız.”. Garipsemedi. Sanki hazırmış gibi “Tamam” dedi. “Ancak” dedim. “Eğer yapmazsak yine de bu bizim için bir engel değil. Yapmadığımız günler için her gün kişi başı 1 TL HGBİ kasasında birikecek. Sonra bunları yeniden iyilik için kullanabileceğiz. Böylece her gün minimum 1 iyilik yapabileceğiz.”
“2 TL olsun” dedi. Ne de olsa ikimizde çalışıyorduk ve bu bütçemizi sarsmayacak bir miktardı. Olurdu tabii.

İşte bizim HGBİ maceramız böylece başlamış oldu. Her gün farklı bir iyilik için çabalar olduk. İlk zamanlar yaptığımız listemize giren iyilikler zamanla giremez oldular. Daha büyüklerini yapmak için düşünür olduk. Her gün yaratıcılığımızı zorlamaya devam ediyoruz.
Bu projede alış veriş yok, içimizden geldiği gibi iyilik var. Yaratıcılığa açık. Önemli olan karşılık beklemeden yapılıyor olması. Herkes bir yerden başlayabilir ve kendi /bütçesi ölçüsünde büyütebilir.
Neler olabilir?
En başta israf etmemek, en az çöpü üretmek evren için yapılabilecek en büyük iyiliklerden biridir. Suyunuzu, gıdanızı, elektriği boşa harcamayın. Sebze yıkama sularını veya banyoda sıcak su gelene kadarki suyu tuvaletlerde kullanmak üzere biriktirebilirsiniz. Organik atıkları balkonunuzda kompost gübre yapmak üzere bekletebilirsiniz. Kurumuş ekmekleri ve tahılları kuşlara, bozulmamış ancak tarihi geçmiş peynirlerinizi ve yumurtalarınızı pişirerek sokak hayvanlarına verilmek üzere kullanabilirsiniz. Yaşlı, hasta veya engelli bir komşunuzun ihtiyaçları ile ilgilenebilirsiniz. Çöpünü kapısından alıp atabilir veya onun adına alışveriş yapabilirsiniz. Huzur evi, çocuk esirgeme kurumu ve barınak ziyaretleri yapabilirsiniz. Hobilerinizle birleştirebilirsiniz, mesela ağaçtan bir kuş evi var bizde, benim inşa ettiğim 

Çalışma hayatımızda bile yapabileceğimiz çok şey var.
Aç olan bir iş arkadaşınızla sabah hazırladığınız sandviçinizi paylaşmak bile iyiliktir. Burada ayrımı iyi yapmak önemli. Arkadaşınızın yiyecek bulabileceği bir durum yoksa bu iyilik (paylaşım) kapsamına girer, sempati toplamak adına yapılmış bir paylaşım iyilik kapsamına girmiyor. Özsaygı bizi denetleyecektir ve kendimize dürüst olmamız önemli.
Her gün bir iyilik yaratıcılığımızı kullanmamızı bekliyor.
İyilik yapmadığınız günlerde biriken paralarla neler yapabilirsiniz?
– Sokak hayvanlarına kuru mama alınabilir. Kuru mama diğer yemek atıklarına göre sokakları daha az kirletiyor. Çünkü kediler ve köpekler hepsini yiyebiliyor. Üstelik yine kirletici kaplara ve poşetlere de gerek yok.
– Fidan dikebilir, diktirebilirsiniz. TEMA Vakfı tanesi 6 TL’den sizin için fidan dikiyor. Hatta eğer isterseniz size sertifika dahi veriyor. Ya da siz hediye olarak bir başkası adına yaptırabiliyorsunuz. Bunu özel günlerle birleştirebilirsiniz. Yeni yıl için ailelerimize her yıl çorap alırdık, bu yıl hepsi için birer fidan diktirdik.
– Din-ırk-cinsiyet ayrımı yapmadan tüm çocukların eğitimi için kurulmuş “güvenilir” vakıflara bağışta bulunabiliriz.
– Çevremizde tanıdığımız ihtiyaçlı kimselere yiyecek, kıyafet yardımı yapabiliriz.

Amacımız çevremizde olup biten olaylara ve durumlara “benim ne iyiliğim dokunabilir?” diyerek bakma alışkanlığı kazanmak.
Mahatma Ghandi’nin söylediği gibi alışkanlıklarımız değerlerimizi, değerlerimiz kaderimizi oluşturuyor.
Her gün bir iyilik, hepimize iyi geliyor. Biz çoğaldıkça iyilik çoğalıyor, bolluk çoğalıyor. Deneyip size nasıl hissettirdiğine, yaşamınıza neler çektiğine bir bakın. Sonra da birbirimizle deneyimlerimizi, yaratıcı fikirlerimizi paylaşalım.

Sen de bize katıl!

7 Yorum

 1. Ben de naçizane burada sokak köpekleri ve kedilerini evdeki yemek artıklarıyla beslemeye gayet ediyorum.Evet..Şimdiye kadar mama almadım. Ama 3 gündür her gün 1-2 Lira kumbaraya para atmaya başladım. Ayrıca evimizin önünden kuşlar hiç eksik olmuyor.Sabahları cıvıltılarıyla uyanıyoruz.Alev ve Ozan’ın da verdikleri ekmekler de dahil olmak üzere kendi yaptığımız kuş yuvalarından besleniyorlar. Bunun dışında ben çöplerimi ayrıştırarak biriktiriyorum. Plastik kaplar, şişeler ve kağıtları ayrı bir poşette konteynıra atmadan kenara koyuyorum. Bu işten ekmek yiyen insanlara kolaylık sağlamaya çalışıyorum .Ve doğanın kirlenmesini bir nebze önlemiş oluyorum.Kullanmadığımız giysi veya eşyaları mutlaka ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.Fitre ve zekatlarımızı Huzur evine ve Çocuk yuvalarına veriyoruz. Su ve elektrik kullanırken israf etmemeye azami gayet gösteriyoruz. Ben de paylaşmak istedim. Alev ve Ozan’a tekrar tekrar teşekkürler.Yeni paylaşımlar bekliyoruz. Herkese sevgiler.

 2. Bugün iyilik yapmaya kendimden basliyorum.Biliyorum ki kendime yaptıklarım bütüne yaptiklarimdir.Güne haraketle başlamayı seciyorum.Kendime iyi davranmayi ve eleştirmemeyi seciyorum.çocuklarımla harika vakitler gecirmeyi seciyorum.Biliyorum ki kendime tanidigim onceliklerden sonra onume her insana faydali olacak firsatlar cikacak.Bugünkü mucizeleri günün sonunda sizinle paylasacagim.

 3. Selam Arkadaşlarım öncelikle ikinizi de öpüyorum, ben bugün ihtiyaçlı 3 çocuğun bir nebze ihtiyaçları görülebilsin diye hesabıma otomatik ödeme talimatı verdim.
  Çocuklar çok ama çok önemliler..
  Bunun dışında, oğlumun kıyafetlerini, oynamadığı oyuncaklarını çevremdeki çocuklu ailelere veriyorum, ben de arkadaşlarımdan alıyoruz ve bu döngü ile müsrifliği önlüyoruz.
  Tabi ki sokak hayvanlarına evde artan yiyecekleri ayırıyorum, çöpe atmıyorum.
  Bir iyilik yapmaya devam edeceğim 🙂

  • Özge ne güzel bir şey yapmışsın, alkışlıyoruz ve bütün adına sana teşekkür ediyoruz.

Yorum Yap