Kendine Bir İyilik Yap

Kendine Bir İyilik Yap

Kendine Bir İyilik Yap

[signature]

98 kişi katıldı
Siz de bu kampanyaya KATILIYORUM butonuna tıklayarak destek olabilir, kendi deneyimlerinizi aşağıdaki Yorum kutucuğuna yazabilirsiniz.
Hem kendine yapacağın büyük bir iyilik, hem de çocuklara model oluşturan örnek bir davranış olacağı için bir söz istiyoruz senden. Hayatında önemli yer tutan, belki vazgeçmekte zorlanacağın, hatta vazgeçmemek için bahaneler yaratmada tüm uzmanlığını konuşturacağın bir ikili ilişkiden vazgeçmenle ilgili bu söz.
Bazı ikili ilişkiler çok tehlikelidir.
Şimdi lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatle oku!
ARABA ve TELEFON ikilisinin tehlikeli birlikteliği, hayatla oynadığımız riski yüksek bir kumardır.
Ölümle, yaralanmayla, sakat kalmayla sonuçlanan her DÖRT araba kazasından biri cep telefonu bağlantılı dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Araba kullanırken cep telefonu kullanmak hem görüş açımızı daraltıyor hem de tepki verme sürecimizi yavaşlatıyor. Yarattığı sonuçlar alkollü araba kullanmak kadar tehlikeli.
1. Tünel görüş: Araba kullanırken cep telefonu ile konuşan kişinin gözü yolda olsa bile baktığını görmüyor. Çünkü yaptığı konuşma dikkati dağıtıyor ve sürücüde “tünel görüş” yaratıyor. Yani göz yan tarafta olan bitenleri algılayamıyor. Sadece öndeki dar bir alanı görebiliyor.
2. Tepki verme yavaşlığı: Telefon konuşması tepki verme süresini de büyük ölçüde arttırıyor. Sürücünün hızını düşürmesine sebep olup trafik akışında sorunlara ve aksamalara neden oluyor. Yirmili yaşlarda birinin tepki verme süresi, direksiyon başında uyuklayan yetmişlik bir insana denk oluyor. Araba kullanırken telefonla konuşmak kaza riskini DÖRT misli, mesaj yazmak ise SEKİZ misli arttırıyor. Çünkü mesaj yazarken zihninin yanı sıra gözün de ortalama BEŞ SANİYE yoldan tümüyle uzaklaşıyor.
KULAKLIK KULLANMAK DA ÇÖZÜM DEĞİL. Çünkü elimizin nerede olduğundan çok zihnimizin nerede olduğu önemli. ZİHNİMİZ, AYNI ANDA GERÇEKLEŞTİRİLEN İKİ FARKLI ETKİNLİĞE ODAKLANAMIYOR. Hiçbir telefon konuşması ya da mesaj, senin, sevdiklerinin ve hiç tanımadığın insanların canından, sakat kalmasından yaralanma riskinden daha önemli değil. ARABA KULLANIRKEN CEP TELEFONUNDAN UZAK KAL LÜTFEN. Gözün yolda, elin direksiyonda sağlıcakla var sevdiklerine. Şimdi senden bir söz istiyoruz.
Aşağıdaki sözü kendine bu kampanyaya katılarak verebilir misin?
“Araba kullanırken her koşulda telefonumdan uzak kalıyorum. Onu ulaşamayacağım bir yerde ya da kapalı tutuyorum. Acil aramam ya da cevap vermem gereken bir telefon için arabamı kenara çekip konuşacağıma söz veriyorum.”
Kampanyamıza katılarak, bütünün yararına olan bu sözü verdiğin için teşekkür ediyoruz.
Sevginin verilen söze saygısıyla hoşça ol.

4 Yorum

  1. “Araba kullanırken her koşulda telefonumdan uzak kalıyorum. Onu ulaşamayacağım bir yerde ya da kapalı tutuyorum. Acil aramam ya da cevap vermem gereken bir telefon için arabamı kenara çekip konuşacağıma söz veriyorum.”

  2. Şehir içinde araba kullanırken ve seyir halindeyken cep telefonuyla konuşmayacağıma,şehir dışında ise hızımı azaltarak(çift şeritli veya daha fazla şeritli yollarda 75-80 km tek şeritli yollarda hiç konuşmama) mümkünse kulaklıkla konuşacağıma söz veriyorum…

Yorum Yap